Kreatív Kincsestár Érd

Kreatív dekorációs kellékek, technikák, eszközök tárháza.

Mozaik                         mozaik-doboz-3.jpg

 

A mozaikozáshoz először is mozaikra van szükség. Mozaikot sokfélét lehet kapni, hagyományos négyszög alakúakat, kavics formában, stb.

De saját magunk is készíthetünk a következő képen:

Veszel egy vékonyabb falú porcelán tányért vagy poharat vagy egy csempét. Bebugyolálod egy anyagba (törülközőbe vagy törölgető kendőbe, bármibe ami teljesen befedi). Majd egy kalapáccsal összetöröd:) Így apró szabálytalan alakú darabokat kapsz, amit tökéletesen felhasználhatsz mozaikozásra. Az anyagba azért érdemes bebugyolálni, mert így a darabok nem repülnek szanaszét.

 Szükséged van ragasztóra. Ehhez használhatsz a barkácsboltokban kapható csempe ragasztót vagy a hobbi boltokban kapható általános hobbi ragasztót. A mozaik elkészítéséhez fugázó anyagot is be kell szerezni.

Ezek után felületet és a mintát kell kiválasztani. Mozaikkal szinte mindent díszíthetünk. Mozaikot tehetünk falra, fémre, fára, üvegre, egyszóval szinte mindenre. Célszerű első lépésként a mozaikból „szárazon” kitenni a mintát. A mozaikok között legalább pár milliméter hézagot kell hagyni (ide fog a fuga kerülni!). A mintától és a mozaik formájától függően természetesen ez lehet nagyobb is.

Ha már begyakoroltuk a minta kirakását jöhet a mozaik ragasztása. Ez 2 módszerrel lehetséges:

  1. A felületre egyenletesen felviszünk egy vékony réteg ragasztót. És ebbe a ragasztós rétegbe helyezzük el a mozaikokat.
  2. Az egyes mozaikok hátulját egyesével ragasztózzuk be és úgy helyezzük el a mintába.

Az első esetben könnyebb a ragasztás, de sietni kell a mozaik kirakásával, mert ha megszárad a ragasztó, bajban vagyunk. Ezt a módszert akkor ajánlom, ha valami egyszerű vagy ismétlődő mintát rakunk ki, ahol nem kell gondolkodni, hogy pontosan hova és hogyan helyezzük el az egyes mozaikokat.

A második esetben macerásabb a ragasztás, viszont többet pepecselhetünk a minta kirakásával.

A ragasztás során figyelni kell, hogy az előre vásárolt mozaikok bordás felét kell beragasztózni. Ha szabályos négyszög alakú mozaikokkal dolgozunk, a távolság tartására használhatunk fogpiszkálókat. Amikor felhelyeztük a beragasztózott mozaikokat, 2 mozaik közé szúrjunk 1 pici fogpiszkáló darabot.

A felragasztást követően meg kell várni a száradási időt, hogy a mozaikok ne mozduljanak el fugázás közben. Ez egy hobbi ragasztó esetén néhány perc, míg egy általános csempe ragasztó esetén akár több óra is lehet.

Ha megszáradt a ragasztó, jöhet a fugázás! A fugát vízzel az utasításoknak megfelelően először ki kell keverni. Majd az így összekevert fugát vékony rétegben felvisszük a mozaikok közé. Ne ijedjünk meg, ha a mozaikok is fugásak lesznek! Ha felvittük mindenhová egyenletesen a fugát, akkor egy darab papírral vagy akár a kezünkkel töröljük le a felesleget. Ezt követően hagyjuk száradni pár percig a fugát. Pár perc után vegyünk egy nem szöszölő kendőt és nedvesítsük meg. Majd ezzel töröljük át a mozaikokat. A kendő ne legyen túl nedves, hogy nehogy a mozaikok közül is kiszedjük vele a fugát. Ha így megtisztítottuk a mozaikokat hagyjuk a fugát teljesen megszáradni. Száradás után a mozaikokat töröljük át egy pici ecetes anyaggal. Így biztosan eltávolítunk minden fuga maradványt a mozaikról és visszakapja a mozaik a csillogását. Ezzel kész is a mozaikunk.

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 26
Heti: 34
Havi: 45
Össz.: 34 709

Látogatottság növelés
Oldal: Mozaikolás
Kreatív Kincsestár Érd - © 2008 - 2024 - kreativkincsestarerd.hupont.hu

A HuPont.hu weblap készítés gyerekjáték! Itt weblapok előképzettség nélkül is készíthetőek: Weblap készítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »